PROGRAM NARCIARSTWA ZJAZDOWEGO
DLA KLAS III - KURS PODSTAWOWY

Nadeszła zima. Dzieci już nie mogły się doczekać zabaw na śniegu. Najbardziej niecierpliwie byli uczniowie klas III, którzy w tym roku mieli rozpocząć zajęcia z narciarstwa zjazdowego w ramach projektu „Bezpieczny stok”. Jest to już 3 edycja akcji promującej podstawowe zasady bezpiecznej jazdy, która odbywa się pod patronatem MEN i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pan Artur Zawiślak – nauczyciel w-f z uprawnieniami instruktora narciarstwa zjazdowego opracował program nauki jazdy na nartach i wraz z Arturem Waśko realizują zadania tego programu na stoku w Jacni.

Wszystko odbywa się w następujących etapach:

1. 1. etap to zajęcia teoretyczne w sali lekcyjnej obejmujące poznanie przez uczniów ogólnych zasad i wiadomości dotyczących jazdy na nartach, czyli tzw. dekalog narciarski ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Następnie odbywa się prezentacja sprzętu narciarskiego.[zobacz – zdjęcia 1 etap …]
  2. 2 etap to zajęcia ze sprzętem narciarskim na boisku szkolnym, czyli nakładanie i zdejmowanie nart, nauka podstawowych kroków chodzenie, zmiana kierunku, poznanie komend instruktora. [zobacz – zdjęcia 2 etap …]
  3. 3 etap to zajęcia na stoku w Jacni – rozgrzewka, ćwiczenia, podchodzenie pod stok, pierwsze zjazdy.

Przy realizacji całego programu ujęte zostały najważniejsze treści nauczania:

1. Oswojenie ze sprzętem i środowiskiem
  2. Doskonalenie równowagi
  3. Opanowanie przemieszczania się w płaskim terenie
  4. Opanowanie zmian ustawienia się względem stoku
  5. Opanowanie podchodzenia
  6. Zjazd w linii spadku stoku
  7. Zmiana kierunku jazdy przestępowaniem do stoku
  8. Nauka podnoszenia się
  9. Krok łyżwowy
  10. Pług
  11. Łuki płużne
  12. Opanowanie skrętów równoległych
  13. Łączenie nart z pozycji kątowej do równoległej
  14. Kontrolowanie prędkości i zatrzymania się

Aby realizacja programu przebiegała bez zakłóceń wyjazdy odbywają się według określonego harmonogramu. Rano uczniowie mają zajęcia edukacyjne, a potem przebierają się w strój narciarski, zabierają ze sobą sprzęt i w godzinach południowych jadą na stok. Zajęciami zostały objęte wszystkie chętne dzieciaki z trzech klas III. Jest szansa, że gdy połkną bakcyla aktywnego wypoczynku na śniegu, będą swoje zdolności realizować w kolejnych latach.

Szkoła zakupiła kilkadziesiąt zestawów sprzętu narciarskiego (narty, kijki, buty, kaski), aby realizacja programu mogła trwać wiele lat. [zobacz – zdjęcia magazynek narciarski …] Doniesienia ze stoku będzie można śledzić na stronie internetowej szkoły. Każda z klas trzecich na pewno będzie miała stworzoną własną galerię zdjęć.

Oprócz zajęć z tenisa ziemnego, piłki nożnej i szachów w ofercie szkoły pojawiło się profesjonalnie prowadzone narciarstwo zjazdowe. Aby cały program się udał i sprawił dzieciom mnóstwo radości, złożyło się kilka ważnych czynników: szkolny sprzęt, profesjonalizm instruktora narciarstwa, pomoc wychowawców klas trzecich w przygotowanie uczniów oraz wsparcie rodziców, którzy okazali zainteresowanie taką formą rozwijania uzdolnień dzieci.

Tekst i zdjęcia: Artur Waśko