Projekt edukacyjny „DOLINĄ WIEPRZA”

Galeria zdjęć: GALERIA

Piękny odcinek doliny rzeki Wieprz od Szczebrzeszyna do Bondyrza poznali 13 czerwca 2013r. uczniowie klas V a, V b i VI b- uczestnicy projektu edukacyjnego pt. „Doliną Wieprza”. Pod opieką wychowawczyń: Moniki Słomianowskiej, Marioli Gac i Doroty Chudoby uczniowie spędzili dzień na lekcji w terenie. Celem projektu było utrwalenie wiadomości o elementach doliny rzecznej, obserwacja doliny Wieprza i jej charakterystyka, rozpoznawanie obiektów hydrologicznych naturalnych i antropogenicznych oraz obserwacja form działalności gospodarczej człowieka na wybranym odcinku. Pogoda sprzyjała naszej eskapadzie. Zwiedziliśmy młyn nad Wieprzem w Szczebrzeszynie i przy okazji przywitaliśmy pomnikowego chrząszcza. Dalej czekał nas przyjemny spacer po Zwierzyńcu, podczas którego przewodnik Pan Roland zapoznał wszystkich z historią i zabytkami tego niezwykle urokliwego miasteczka. Szczególne zachwyty wzbudzał kościół na wyspie oraz przepiękne okazy grzybieni (nenufarów) i obserwujące nas kaczki. Niedawno w Zwierzyńcu odtworzono Aleję Marysieńki wysadzoną lipami, z nowymi groblami. Urok tego miejsca spowodował u dzieci radość. Zatem rozradowani i wypoczęci dotarliśmy do Zagrody Guciów. I tu mali turyści byli zaciekawieni i chłonęli wiedzę o dawnym życiu starej zagrody i tajemniczych meteorytach. Ostatnim etapem naszych hydrologicznych obserwacji był Bondyrz. Tu zwiedziliśmy stary młyn wodny i poznaliśmy jego tradycyjne działanie. Potem zawitaliśmy do hodowli pstrągów, gdzie dzieci nabyły wiedzę o pielęgnacji i etapach rozwoju tej ryby. Wreszcie przyszedł czas na wykonanie ćwiczeń w kartach pracy . W wyznaczonym miejscu, nieopodal młyna młodzi przyrodnicy pracowali wytrwale , w skupieniu i ciszy. Nasi uczniowie wiedzą, że rzeka jest znakomitym miejscem obserwacji, ale należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa ustalonych przez nauczycieli. Nie zawiedli naszych oczekiwań. Pod każdym względem należy tę grupę pochwalić. Szczególne podziękowania składam uczniom klasy VI b za wyjątkowe zdyscyplinowanie, poczucie humoru, wspaniałą atmosferę i niezapomniany akcent muzyczny w wykonaniu Karola i Mateusza.

Tekst i zdjęcia: Dorota Chudoba