" W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie..."

Galeria zdjęć: GALERIA

26 września 2012r. uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w rajdzie na trasie Klemensów-Szczebrzeszyn-Zwierzyniec. Pogoda w tym dniu dopisała, więc wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Pierwszą miejscowością, którą odwiedziliśmy był Klemensów, w którym w ,, Muzeum Skarbów Ziemi i Morza" zobaczyliśmy kolekcję kamieni i minerałów z różnych stron świata, np. kryształy, szmaragdy, lapis lazuli, rubiny czy krzemienie. Zbiory muzealne uzupełniają również przepiękne "skarby morza"- bursztyny, muszle, koralowce, jeżowce i specjalna wystawa meteorytów.

Następnie pojechaliśmy do Szczebrzeszyna, gdzie zwiedzaliśmy trzy różne świątynie: Kościół p.w. św. Katarzyny, cerkiew o charakterze obronnym z XV wieku oraz synagogę. Dowiedzieliśmy się, że na terenie Szczebrzeszyna funkcjonowały różne religie i kultury: katolicyzm, prawosławie i judaizm. Odwiedziliśmy też jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich kirkut. Wielką atrakcją dla nas była ustawiona na rynku dwumetrowa rzeźba chrząszcza odlana z brązu oraz drewniany chrząszcz stojący przy źródłach. Na chwilę zatrzymaliśmy się w galerii „Roztocze”, gdzie zakupiliśmy drobne pamiątki. Później wybraliśmy się na pieszą wędrówkę przez roztoczańskie wąwozy. Pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem tworzą one potężny kompleks zwany ,, Piekiełkiem". Podczas wędrówki pan przewodnik opowiadał nam o tym, jakie gleby i skały budują szczebrzeszyńskie Roztocze. Po skończonej wędrówce pojechaliśmy autokarem do Zwierzyńca. Tam czekało na nas rozpalone ognisko, przy którym piekliśmy pyszne kiełbaski. Następnie rozpoczęły się ciekawe gry i zabawy. Za pomocą mapy i kompasu wyznaczaliśmy kierunki na mapie oraz drogę naszej wędrówki. Około godziny siedemnastej wróciliśmy do Zamościa.

Rajd był udany, dostarczył nam niesamowitych wrażeń. Myślę, że każdy uczestnik poszerzył swoją wiedzę o Roztoczu, a także miło spędził czas na świeżym powietrzu.

Tekst: Roksana Koźluk uczennica klasy VI b
Zdjęcia: Monika Słomianowska