„Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem”

Dekalog Polaka
Zofia Kossak - Szczucka

Niewiele w polskiej historii jest dat tak znaczących, radosnych i łączących wszystkich Polaków. Każdego roku, 11 listopada świętujemy odzyskanie wolności po 123 latach niewoli naszego kraju. Polska staje się znów niepodległa i powraca na mapę Europy. Świętując to wspaniałe święto nie można zapomnieć o poświęceniu i bohaterstwie tych znanych historii oraz anonimowych synów swojej Ojczyzny, którzy bez wahania w walce oddali jej swoje życie.

W przeddzień państwowych uroczystości 10 listopada, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. W poczcie sztandarowym wystąpili: Karol Surmacz, Wiktoria Dąbrowska, Karolina Balicka. Dla klas I-III akademię przygotowali uczniowie klasy III b pod opieką pani Marzeny Plewy. Występ wzbogaciły inscenizacje oraz specjalnie zaaranżowany taniec. Uczniowie klas IV-VII mieli okazję odebrać lekcję historii, przestawioną przez uczniów klasy IV a oraz V a i przygotowaną przez wychowawczynie – Aleksandrę Matysiak i Dorotę Kowalczyk. Uroczyście odśpiewany hymn narodowy dał początek historycznym wspomnieniom o najważniejszych momentach i postaciach procesu walki o niepodległości Polski. O tym, co ważne w życiu Polaka przypomniał uczeń klasy I b – Oliwier Sobczuk. W nastrój wprowadzały wiersze, piosenki patriotyczne, a wyobraźnię poruszała inscenizacja oraz muzyka skrzypcowa. Uczniowie klas III b, IV a i V a wykazali się dużym zaangażowaniem i znajomością historii.

Tekst; Aleksandra Matysiak
Zdjęcia: Jakub Kulik, Oskar Czuchaj