2 Maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W środę 2 maja 2018 roku obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało przez polski parlament 20 lutego 2004 roku. Pomaga ono upowszechnić wiedzę o symbolach narodowych. Polskie biało-czerwone barwy są naszym dziedzictwem narodowym. Obchody dnia Flagi rozpoczął wykład pułkownika Marka Kwietnia w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”. Następnie z Rynku Wielkiego wystartował V Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość. W samo południe, także na Rynku Wielkim, odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej w asyście przedstawicieli służb mundurowych. Dodatkowo prezydent Andrzej Wnuk wręczył flagi przedstawicielom szkół i przedszkoli, które w tym roku obchodzą 100-lecie swojego istnienia. Uczennice klasy V a : Julia Abraszek, Paulina Bogiel, Wiktoria Goluch, Oliwia Turczyniak i Kamila Zawadzka wraz z wychowawczynią p. Dorotą Kowalczyk uczestniczyły w obchodach tego święta na Rynku Wielkim.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych - ale pamiętajmy o tym, że zostało ustanowione, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości. Należy szanować flagę i od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady, że:
-flaga musi być czysta, mieć czytelne barwy,
-flaga nie jest obrusem ani opakowaniem na prezenty,
-flaga musi mieć odpowiednie proporcje,
- na fladze nie można umieszczać żadnych napisów,
-zniszczoną flagę należy w godny sposób niepublicznie spalić, rozdzielić barwy lub oddać do zniszczenia.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kowalczyk