Święto Konstytucji 3 Maja - 2018 roku

W czwartek, 3 maja 2018 roku na Rynku Wielkim w Zamościu dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie klas szóstych i poczet sztandarowy uczestniczyli w manifestacji patriotycznej z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Zamojskiej w intencji Ojczyzny. Następnie na Rynku Wielkim odbył się ceremoniał wojskowy z podniesieniem flagi państwowej na maszt, odśpiewaniem hymnu narodowego, apelem pamięci i salwą honorową. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. Na zakończenie wszystkie delegacje złożyły wieńce i róże przy tablicy upamiętniającej pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Pojedyncze róże były symbolicznym dowodem pamięci uczniów, a w ramach obchodów święta – zakupione zostały cegiełki poświęcone odbudowie pomnika Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Manifestację zakończyła defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Tekst: Edyta Gomułka
Zdjęcia: Oskar Czuchaj , kl.7b; portale:ezamosc.pl; roztoczenet.pl