227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ

W piątek, 27 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się dwie uroczyste akademie z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi Państwowej. Dla uczniów klas młodszych przygotowali ją uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami: Renatą Czajkowską i Agnieszką Wojciechowską. Natomiast uczniowie klas IV – VIII byli uczestnikami akademii przygotowanej przez klasę IV d i VI b po opieką pań: Anny Rut i Edyty Gomułki. Zaprezentowane montaże słowno – muzyczny przybliżyły uczniom wydarzenia związane z ustanowieniem ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 Maja z 1791 roku oraz jak ważnym dla każdego Polaka symbolem narodowym jest flaga. Obradujący w Warszawie posłowie Sejmu Wielkiego, dzięki pomocy patriotów polskich z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim ogłosili w 1791roku nowe prawa dla Polaków mówiące o jedności, równości i braterstwie wszystkich obywateli.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Występy naszych uczniów przypomniały, jak ważne są uroczystości obchodzone 2 i 3 maja. Uzmysłowiły jaką rolę i znaczenie mają słowa „Ojczyzna” i „patriotyzm”. Wszyscy z dumą recytowali wiersze i śpiewali piosenki, aby uczcić te ważne święta. Musimy pamiętać, że historii należy uczyć się od najmłodszych lat.

Dekoracja: Alina Czyżyk
Tekst: Agnieszka Wojciechowska