Program Domowych Detektywów

Od września do grudnia 2017 roku w klasach IV, w ramach szkolnego programu profilaktyki został zrealizowany w naszej szkole cykl zajęć „Program Domowych Detektywów – Jaś i Małgosia na tropie”. Treści programu prowadzonego przez szkolnego pedagoga – Marzenę Klempkę oraz sposób jego realizacji oparty był na aktualnej wiedzy o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka dotyczących picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Efektem działań stało się przekonanie dzieci, że normą jest stan, w którym młodzież szkolna nie pije alkoholu, dlatego nastolatkom wchodzącym w okres dojrzewania przekazuje się zdecydowany komunikat: „Nie pij!”. Program utrzymany był w konwencji nauki przez zabawę, która dla dzieci w wieku 10 lat jest nadal ważnym sposobem poznawania świata, zdobywania umiejętności i nowej wiedzy.

W czasie jego realizacji posługiwaliśmy się dowcipnymi historyjkami komiksowymi, wykorzystując elementy gier i zabaw. Ten zabieg metodyczny posłużył modelowaniu pożądanym zachowań i zaangażowaniu dzieci. Pokazał bowiem, że można ciekawie spędzić czas i dobrze bawić się bez sięgania po alkohol. Zwiększeniu atrakcyjności programu służyły także nagrody i dyplomy za uczestnictwo w programie wręczone podczas ,,Wieczoru dobrej zabawy”.

Tekst i zdjęcia: Marzena Klempka