DUCHY W BIBLIOTECE – TEATR CIENI

Film: [DUCHY W BIBLIOTECE – TEATR CIENI]

„Nie taki duch straszny, jak go malują…” – mogli się o tym przekonać uczniowie klasy 3e i 3b, którzy w ostatnim tygodniu listopada odwiedzili bibliotekę szkolną. W zaciemnionej przestrzeni, w tajemniczym nastroju trzecioklasiści mieli okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów klas starszych, ale w innej niż zwykle formie – teatru cieni. To niezwykła odmiana sztuki teatralnej, w której dzięki rekwizytom i odpowiedniemu ustawieniu światła można stworzyć niesamowitą opowieść.

Spektakl poprzedziły wspólne przygotowania. Podczas zorganizowanych w bibliotece zajęć, szóstoklasiści – czerpiąc ze swojej wyobraźni, za pomocą brystolu i nożyczek stworzyli wymyślone przez siebie duchy szkoły: Czarownicę, Ducha Ściągi, Ducha Podpowiadania, Lenistwa, Spóźnień i Psoty. Następnie artyści zaprezentowali stworzone przez siebie postaci za podświetlonym kawałkiem tkaniny. Dzięki odpowiedniej grze światła i cienia powstały niezwykłe efekty wizualne. Wszyscy podeszli do zadania bardzo kreatywnie. Młodzi aktorzy w sposób niemal profesjonalny prezentowali scenki o duchach, a odbiorcy – uczniowie klas 3, szczerze musieli przyznać, że w niejednym zakamarku naszej szkoły ukrył się Duch Lenistwa czy Duch Spóźnień.

Na zakończenie spektaklu uczniowie klas 6 wręczyli swoim młodszym kolegom przygotowane przez siebie pamiątkowe duszki.

Wspólne spotkanie w bibliotece szkolnej wzbudziło wiele pozytywnych emocji i dostarczyło wspaniałych wrażeń artystycznych. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W teatralnym wydarzeniu pod opieką n-la bibliotekarza p. Doroty Zwolan, udział wzięły uczennice klasy 6c: przedstawiające: Lena Antończak, Tatiana Kiecana, Aleksandra Dziki; głosy duchów: Maja Antończak, Oliwia Łakomy, Oliwia Szewczuk.

Dziękujemy uczennicom klasy 6c i mamy nadzieję na kolejne ciekawe przedsięwzięcia w bibliotece szkolnej.

Tekst i zdjęcia: Dorota Zwolan
Filmik – kamera i realizacja: Krzysztof Nowak