RAJD, RAJD, HARCERSKI RAJD

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

W przepiękną, słoneczną sobotę 21 kwietnia 2018r. harcerki i harcerze Hufca ZHP Zamość wybrali się na Roztocze południowe, aby kontynuować zdobywanie Odznaki Korona Wzgórz Roztocza. Aby stać się posiadaczem tej odznaki, harcerze w ciągu bieżącego roku kalendarzowego muszą zdobyć 3 szczyty Roztocza: Wapielnię, Długi Goraj i Dąbrowę. Harcerki 57 ZDH im. Stefana Milera „Orlęta” z naszej szkoły przystąpiły również do zdobywania tej odznaki.

Trasa prowadziła na Roztocze Południowe, aby zdobyć Długi Goraj. Z Werchraty przez Monasterz, Długi Goraj, do Woli Wielkiej to 20 km przepięknej, urokliwej i z ciekawymi zakątkami trasy. Znajdują się tam ruiny klasztoru oo. Bazylianów, pustelnia Brata Alberta Chmielowskiego, stara cerkiew w Woli Wielkiej. W pobliżu znajdują się również bunkry rosyjskie z okresu II wojny światowej tzw. Linia Mołotowa. Żartobliwie mówiąc – nasze harcerki zdobyły bunkry, bez broni.

Tak ciekawie spędzanie weekendu służy integracji drużyny, a także poszerza krąg przyjaciół, bo z całego hufca maszerowało około 120 zuchów i harcerzy. A na trasie oczywiście towarzyszyły harcerkom piosenki, jak np. ta o pięknie Roztocza:

„Wolę Roztocze z Krągłym Gorajem,
wieżę Wapielni, sosnowy las.
Czartowe Pole razem z czartami,
Szumy nad Tanwią, głęboki piach.”


Tekst i zdjęcia: Bożena Semczuk-Sobka