BLIŻEJ SŁOŃCA

Obserwacja kosmosu to zagadnienie z przyrody, które trudno zrealizować w szkolnej praktyce. Uczniowie klas: 6 A oraz 6 C w ramach lekcji przyrody przygotowali modele Układu Słonecznego. Prace miały być wykonane z prostych materiałów, będących „ owocami jesieni”. Najpierw dzieci wyszukiwały zdjęcia, informacje, filmy. Wnikliwie studiowały kosmiczne zagadnienia. Przygotowały i gromadziły odpowiednie materiały do budowy modeli - jabłka, śliwki, winogrona, orzechy, dynie, ziarna, patyczki, kwiaty, farby, tekturki itd. Potem sporządzały szkice i dobierały materiały tak, aby modelowe ciała niebieskie przypominały prawdziwe obiekty pod względem formy czy wielkości .

Nasi astronomowie spisali się wyśmienicie. Radośnie i z entuzjazmem prezentowali swoje prace. Zachwyceni doceniali prace kolegów. Pomysłowość i kreatywność, estetyka modeli wskazywała na bardzo wysoki poziom wiedzy i subtelne poczucie humoru ich autorów. Tak szczególna praca domowa to możliwość przyswojenia nowych nazw, pojęć, pole popisu dla wyobraźni. Dzieci pracowały pilnie, miały wiele zabawy, a nauczyciel ogromną satysfakcję. Tak zdobyta wiedza zapadnie w głowach uczniów na długo. To najchętniej i najlepiej odrobiona praca domowa!

Tekst i zdjęcia :Dorota Chudoba