Jeszcze Polska nie zginęła

Dnia 25 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy III E wraz z wychowawczynią p. Barbarą Kołtun przygotowali zajęcia w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem zajęć było kształtowanie poczucia przynależności narodowej. W zajęciach uczestniczyli zaproszeni goście: pan Jerzy Zacharow - zastępca przewodniczącego Komitetu Odbudowy Pomnika Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego, pani Elżbieta Czewonka – sekretarz Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego, ppor. Arkadiusz Szkop – dowódca plutonu 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Naszymi gośćmi byli również rodzice, dziadkowie, dyrektor szkoły – wicedyrektor szkoły p. Monika Słomianowska. Uczniowie wraz z wychowawczynią i gośćmi przedstawili historię państwa - ,, Jeszcze Polska nie zginęła’’. Zajęcia poświęcone były historii powstania państwa – narodziny Polski, zniknięcie Polski z mapy Europy, powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu niepodległości. Pan Jerzy Zacharow opowiedział uczniom o Józefie Piłsudskim. Wszyscy wspólnie - goście z uczniami śpiewali pieśni patriotyczne. Pan ppor. Arkadiusz Szkop opowiedział dzieciom o wojsku w dzisiejszych czasach, pokazał wyposażenie żołnierza. Zajęcia były niepowtarzalną okazją do budowania wspólnoty, kształtowania tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Tekst: Barbara Kołtun
Zdjęcia: Tadeusz Banaszkiewicz