„RzeczpospoCzyta” – czyli Noc Bibliotek w bibliotece szkolnej

W piątek, 8 czerwca 2018 r., w piątkowy wieczór w świetlicy szkolnej zgromadzili się uczestnicy imprezy – uczniowie klas 3, miłośnicy czytania, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Jest to wieczorno-nocna akcja promująca w sposób niekonwencjonalny czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce przyjazne, dostępne i atrakcyjne. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszej szkolnej bibliotece.

Po powitaniu i zabawie integracyjnej uczestnicy zapoznali się i podpisali regulamin zachowania podczas imprezy. Następnie uczniowie przystąpili do wykonania czerwono-białych opasek na głowę z logo „Nocy Bibliotek”, nawiązujących do hasła tegorocznej akcji – „RzeczpospoCzyta” oraz upamiętniające obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W centralnej części opasek uczniowie umieścili naklejki z logo „Nocy Bibliotek” otrzymane od organizatora akcji w Polsce – Centrum Edukacji Obywatelskiej, na których wpisali swoje imiona. W czasie wykonywania prac uczestnicy imprezy wysłuchali fragmentu książki „Pieśń o Sowie” Jarosława Górskiego, czytanego przez nauczyciela bibliotekarza. Z opaskami na głowach wszyscy z zapałem przystąpili do realizacji dalszej części wieczornego spotkania.

Pełną emocji atrakcją była gra biblioteczna „Bajkowym szlakiem”, która stanowiła główny punkt imprezy. Uczniowie, podzieleni na dwa zespoły, wyruszyli, by stawić czoła nowym wyzwaniom. Polecenia do wykonania – ukryte w kopertach, rozmieszczone były w salach lekcyjnych, a tropem pomocnym w dotarciu do odpowiednich miejsc były szyfry, które należało rozwiązać. Wszyscy poradzili sobie wspaniale z wykonaniem poleceń związanych z baśniami, a zadania były różne: trzeba było odgadnąć, z jakich bajek pochodzą ilustracje, rozszyfrować rebusy, rozwiązać baśniowe zagadki, ułożyć z rozsypanych zdań tekst, a nawet złapać papierową rybkę na wędkę z haczykiem z taśmy samoprzylepnej. Śmiechu było co niemiara! Podczas gry trzeba było jednak wykazać się nie tylko wiedzą i znajomością baśni, ale także dobrą współpracą w grupie. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali fragment puzzli. Po powrocie do świetlicy – gdzie była nasza baza, obie grupy wspólnie ułożyły ze zdobytych fragmentów puzzle, przedstawiające plakat reklamujący „Noc Bibliotek”.

W dalszej części spotkania uczniowie sięgnęli po swoje ulubione książki – na wyciętych z kartonu listkach umieszczali tytuły książek i podpisywali je swoimi imionami. Następnie wszyscy udali się do biblioteki, gdzie na wykonanym z gałęzi i kory drzewie, umieścili swoje listki. Teraz było przede wszystkim czytelniczo. Uczniowie usiedli na bibliotecznych pufach i z uwagą wysłuchali legendy „Syrena”, czytanej przez nauczyciela bibliotekarza.

Ostatnim punktem programu było rozwiązywanie przez uczestników imprezy krzyżówki, której litery utworzyły hasło: „Noc w bibliotece”.

Pomimo późnej wieczorowej pory uczniowie wykazywali wiele energii i z uśmiechem pozowali do pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek z logo „Nocy Bibliotek” oraz hasłem „RzeczpospoCzyta”.

Podczas tegorocznej „Nocy Bibliotek” nie sposób było się nudzić! Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem uczestniczyły we wszystkich przedsięwzięciach i nawet nie zauważyły, kiedy nadszedł czas pożegnania. Z wielkim żalem opuszczały progi szkoły, zapowiadając chęć uczestniczenia w różnego typu atrakcjach organizowanych w bibliotece w przyszłym roku szkolnym. Dzięki akcji „Noc Bibliotek” uczniowie mieli okazję poznać bibliotekę z całkiem innej strony.

Nad przebiegiem akcji czuwały organizatorki imprezy, panie bibliotekarki: Dorota Zwolan i Katarzyna Starek.

Tekst: Dorota Zwolan
Zdjęcia: Dorota Zwolan, Katarzyna Starek