Dla tych, którzy odeszli

Lampiony i świece zapalone
na płycie mogiły przeznaczenia,
w dowód pamięci Tych co odeszli,
których los skreślił z księgi istnienia. (…)

Renia Sobik

Wspomnienia są największym skarbem, który pozostawiają nam bliscy, odchodzący na wieczny odpoczynek. Za pośrednictwem wspomnień możemy wracać do miłych chwil spędzonych razem. Często też wspominamy też osoby, których nie znaliśmy, ale one żyją w naszej pamięci dzięki wspomnieniom osób starszych. Dzięki nim możemy również w szczególny sposób upamiętnić tych, którzy odeszli. W czwartek – 26 października 2017 roku, harcerze i harcerki ze szkolnej drużyny 58DH „NIEZŁE ZIÓŁKA” zapalili znicze na grobie patrona drużyny – Michała Pieszki oraz grobach byłych nauczycieli i dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu m.in. pani Wiesławy Olejnik.

Szczególnym miejscem jest grób Jana Koziołka – pierwszego kierownika Szkoły Podstawowej Nr 6 w Zamościu, gdy powstał budynek przy ulicy Orlej. Tuż obok leży jego żona – pani Anna Koziołek, wieloletnia nauczycielka naszej szkoły. To oni jako pierwsi – rozpoczynając z innymi pedagogami swoją pracę na Orlej – przyczynili się do powstania wspaniałej historii naszej szkoły.

1 listopada to refleksyjny i pełen zadumy dzień. Całymi rodzinami udajemy się na cmentarze, żeby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach naszych bliskich. Ma to symbolizować naszą pamięć o tych, których już z nami nie ma.

[…] najbardziej kochamy tych ludzi, te sprawy i te rzeczy,
od których bieg życia każe nam odchodzić – nieraz na zawsze.
Marek Hłasko

W tym tygodniu Los dopisał nową kartę w historii naszej placówki. Odszedł od nas wieloletni dyrektor naszej szkoły – pan Czesław Czuk. W sobotę, 4 listopada 2017 społeczność szkolna oraz poczet sztandarowy towarzyszyć będą w ostatniej drodze dyrektora Czuka.

Ludzie przychodzą i odchodzą, ale zostaje po nich pamięć.

Tekst i zdjęcia: Beata Latymowicz