PLEJADA PODRÓŻNIKÓW I ODKRYWCÓW

W poniedziałek, 23 października 2017 roku w klasach VI A i VI C zrealizowałam projekt edukacyjny, którego celami było: zdobycie przez uczniów wiedzy o podróżach i ich organizatorach, zrozumienie roli jaką odgrywają podróże dla rozwoju gospodarczego i politycznego świata oraz dla rozwoju nauki, rozbudzanie zainteresowania podróżami i pięknem świata. Wykorzystałam metodę dramy. Lekcje przyrody dają wiele możliwości do wykorzystania tej metody w celu przybliżania treści programowych. Uczniowie klas szóstych otwarci na takie wyzwania, przygotowali korowód podróżników, odkrywców dawnych i współczesnych. Odszukali teksty źródłowe, sporządzili kostiumy i atrybuty wybranych postaci. Znakomicie wczuli się w swoje role. Aktywność uczniów, ich wyobraźnia i spontaniczność dała wspaniałe efekty. Zabawy w wyprawy były okazją do śmiechu, którego pozytywnej roli w wychowaniu nie sposób przecenić. Uczniowie mieli kolejną okazję do nabycia umiejętności publicznej prezentacji przygotowanych wypowiedzi i rozwijania w sobie sztuki aktorskiej kreacji. Mam nadzieję, że uczniowie wezmą przykład z prezentowanych postaci ich dociekliwości i wytrwałości w odkrywaniu tajemnic świata. Lekcja przyrody przebiegła w niesamowitej atmosferze. Wszyscy uważnie , z zaciekawieniem oglądali występy kolegów. Potrafili docenić ich wysiłek .Uczniowie swoją pomysłowością w realizacji przedstawionego zadania zasłużyli na brawa i słowa uznania. Na mnie największe wrażenie robiły zarówno sposoby prezentacji i kreatywność oraz dociekliwość młodych odkrywców.

Tekst i zdjęcia Dorota Chudoba