Święto Patrona Szkoły „Miej oczy szeroko otwarte…”

O! bo są ludzie wielcy duchem i czynem,
Nie aby czoło uwieńczyć wawrzynem
Lub się wyróżnić, zyskać znaczenie,
Lecz by nieść drugim światła promienie. (A. Asnyk)

W środę, 30 maja 2018r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły – Szymona Szymonowica. Uczniowie klas IV – VII zgromadzeni w sali gimnastycznej obejrzeli montaż słowno – muzyczny poświęcony Szymonowi Szymonowicowi. Artystami byli uczniowie klasy 6C.

W scenariuszu wykorzystano m.in. fragmenty sztuki teatralnej Marii Duławskiej pt. „Hetmańskiego rodu sprawa znana” oraz wiersze o patronie napisane przez naszych uczniów. Treść literacka akademii nawiązywała do roli patrona w życiu szkoły oraz podkreślała związki Szymona Szymonowica z Zamościem i jego zasługi dla naszego miasta i literatury polskiej. Akademię uświetniła muzyka w wykonaniu uczniów z klasy 6c: Anna Kruk - skrzypce, Dawid Robaczyński – gitara. Na flecie zagrała Magdalena Sawczuk z klasy 7b, która również wyrecytowała wiesz o patronie.

Akademia była połączona również z podsumowaniem szkolnego konkursu recytatorskiego „Poeci naszego regionu”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Mała i duża Ojczyzna w poezji”. W ten sposób szkoła wpisała się w obchody 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Po części artystycznej wicedyrektor Monika Słomianowska zaprezentowała zwycięzców konkursu oraz pogratulowała sukcesów. Najlepsi uczniowie, czyli Mistrzowie słowa i laureaci I miejsca wyrecytowali wiersze o Ojczyźnie.

Opracowanie, scenariusz i przygotowanie uroczyści – Alina Lenart, oprawa muzyczna – Krzysztof Nowak, dekoracja – Alina Czyżyk.

Tekst: Alina Lenart
Zdjęcia: Oskar Czuchaj, Jakub Kulik (7b)