UCZNIOWIE KLASY III „D” UCZĄ SIĘ PROGRAMOWANIA

W piątek, 15 czerwca 2018 r. klasę III „d” odwiedziła pani Marzena Mazurek – nauczyciel informatyki i techniki jednej z zamojskich szkół. Uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych dotyczących programowania Ozobotów. Dowiedzieli się, że Ozobot to mały robot, który poprzez zabawę wprowadzi ich w świat algorytmów, robotyki i nowych technologii. Na początku uczniowie zostali zapoznani z terminem „programowanie”. Następnie otrzymali tablice kodów graficznych z ich oznaczeniem, dzięki nim mogli programować własne drogi dla Ozobota. Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru dzieci programowały zadania – sposób poruszania się i efekty świetlne, które wykonywał robot. Zadania polegały na merytorycznym przygotowaniu się do rozwiązania problemów, obmyśleniu ścieżki postępowania, wdrożeniu jej, a na końcu obserwowaniu postępów i wprowadzeniu ewentualnych działań naprawczych.

Programując z wykorzystaniem Ozobotów uczniowie w praktyczny sposób doświadczyli powiązania między teorią, a praktyką, bowiem używając kodu programowali urządzenie, które działa w rzeczywistości. Przeprowadzone zajęcia okazały się świetną okazją dla dzieci do nauki przez zabawę. Zajęcia poświęcone programowaniu rozwijają logiczne myślenie, uczą dzieci kreatywności i pracy zespołowej.

Serdecznie dziękujemy pani Marzenie za odwiedziny i przeprowadzenie niezwykle interesującej lekcji w naszej klasie.

Tekst i zdjęcia: Ewelina Sienicka