Obchody 99 rocznicy ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

W tym roku harcerki z 57 ZDH im. Stefana Milera „Orlęta” , Święto Niepodległości uczciły uczestnicząc w IX Nocnym Rajdzie Listopadowym, który odbył się 10.11.2017r. w godzinach wieczornych i nocnych. Trasa rajdu w tym roku prowadziła z Kawęczynka przez Szperówkę do Szczebrzeszyna, przez pełne uroków, zwłaszcza nocą, wąwozy leśne. Przed północą powróciliśmy do Zamościa, by o godz. 0.05 wziąć udział w Apelu Niepodległości na Rynku Wielkim z udziałem władz miasta, hufca, wojska. Harcerze przy tablicy Marszałka złożyli „Ogień Niepodległości” przywieziony z Ukrainy (ogień pobrany z grobów legionistów Marszałka Piłsudskiego na pobojowisku kostiuchnowskim, na Polesiu Wołyńskim). Każda drużyna, czy też rodzina (była specjalna miejska trasa dla rodzin) otrzymała pamiątkowy dyplom.

Po rozdaniu dyplomów czekała na strudzonych gorąca „wojskowa” grochówka i około godz. 1.00 w nocy można było powrócić do domów, by przed południem znów pojawić się na Rynku Wielkim. Uczestniczyli wówczas w uroczystościach głównych, gdzie harcerki i harcerze z naszej oraz z 58 ZDH im. Michała Pieszki „ Niezłe Ziółka” pełnili warty oraz składali kwiaty z delegacją naszej szkoły.

Po zakończonych ceremoniałach i paradzie podczas uroczystej sesji Rady Miasta Zamość w 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości druh harcmistrz Janusz Nowosad, komendant Hufca ZHP Zamość, w 100. rocznicę zamojskiego harcerstwa, z rąk Andrzeja Wnuka, prezydenta Miasta Zamościa i Jana Wojciecha Matwiejczuka, przewodniczącego rady Miasta Zamość, odebrał Medal Prezydenta Miasta Zamość „Zasłużony dla Zamościa” dla Związku Harcerstwa Polskiego, Hufca Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny. Jest to ogromne wyróżnienie dla organizacji, której pierwsze drużyny powstały w Zamościu 100 lat temu. Delegatki z obu drużyn również były obecne na tych historycznych i jakże zaszczytnych dla nas wydarzeniach.

CZUWAJ!

A oto relacja jednej z uczestniczek Leny Gałan z kl.5C :

„ W nocy z 10 na 11 listopada 2017r. Komenda Hufca Zamość ZHP zorganizował rajd nocny nawiązujący do najważniejszego wydarzenia historycznego Polski. To był nasz wkład w obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Autokarem wyjechaliśmy do Kawęczynka, gdzie rozpoczęła się trasa piesza. Przewodził druh Maciej Moryń, dzięki któremu nadrobiliśmy trasę, bo pomyliliśmy szlaki. Cała droga z Kawęczynka do Szczebrzeszyna przebiegała w przyjemnej atmosferze. Mieliśmy możliwość pooddychania świeżym powietrzem, pośpiewania piosenek i porozmawiania. Nie otrzymaliśmy żadnych zadań, wiec wesoło i beztrosko maszerowaliśmy. Nie obyło się bez małych kraks. Zdarzył się upadek, w którym poszkodowana została moja koleżanka. Chyba w myśl przysłowia „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku; dzisiaj moje – jutro twoje” – koleżanka, która śmiała się z tego zdarzenia, sama runęła jak kłoda. Incydent rozbawił wszystkich, nawet poszkodowaną.

Dalsza trasa wiodła przez tereny typowo roztoczańskie: strome pagórki, rozlegle równiny, jeziora, rzeki - podziwialiśmy z ogromnym zachwytem. Nie zauważyliśmy, że trasa mijała, a zmęczenie dopadło w szczególności nasze nogi. Dotarliśmy do punktu docelowego w Szczebrzeszynie, pomaszerowaliśmy z duszą na ramieniu przez cmentarz i prawie wyczerpani padliśmy u stop drewnianej rzeźby Chrząszcza. Trasa liczyła 17 kilometrów, którą pokonaliśmy w ciągu 5 godzin. Następnie wróciliśmy autokarami do Zamościa. Byliśmy o 23.40, by wziąć udział w uroczystym apelu niepodległościowym i zjeść wojskową grochówkę.

Ta wyprawa bardzo mi się podobała, gdyż stanowiła dowód zaangażowania w historię Polski.”

Tekst i zdjęcia: Bożena Semczuk-Sobka, drużynowa