Róża i Jan

W dniu 21 grudnia 2017 roku uczniowie klas VII b i VII c brali udział w lekcji historii ”na żywo” przeprowadzonej w Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Pierwszym punktem spotkania była prelekcja wygłoszona przez panią Agnieszkę Jaczyńską – historyka, autorki wielu publikacji na temat Zamojszczyzny. Uczniowie zapoznali się z wieloma ciekawymi wydarzeniami z II wojny światowej dotyczącymi naszego miasta i regionu. Dowiedzieli się m.in. o akcjach przesiedleńczych na Zamojszczyźnie, wywożeniu dzieci z Zamościa - ich germanizowaniu oraz próbach ich ratowania. W samych ciepłych słowach pani Jaczyńska opowiadała o działalności Państwa Zamoyskich podczas wojny, wprowadzając uczniów w atmosferę filmu pt. „Róża i Jan”. Film ten to dokument nakręcony w oparciu o niepublikowany wywiad z Janem Zamoyskim, który uzupełniają wspomnienia córek ordynata oraz dzieci Zamojszczyzny żyjących i pamiętających II etap akcji wysiedleńczej w Zamościu latem 1943 r. Tytułowa Róża, zwana „Aniołem dobroci”, stała się przykładem postawy patriotycznej, ale przede wszystkim wzorem człowieka dającego potrzebującym ciepło, serdeczność i ratunek. Jej to właśnie w głównej mierze, a także ludziom, których zarażała swoją pasją niesienia pomocy bez względu na cenę - poświęcony jest film.

Bardzo znamienna jest Misja Szkoły Podstawowej Nr 3 w Szczebrzeszynie, której Patronem jest Pani Róża Zamoyska: ”Ukazując dziecku postać Patrona pragniemy wskazać jak cenne są: miłość, prawda i poświęcenie, jak żyć kierując się sercem i mądrością”.

Po projekcji filmu, głos zabrał Pan Marcin Zamoyski – syn Róży i Jana, który zaszczycił swoją obecnością to bardzo wzruszające i dające wiele do myślenia spotkanie z historią.

Tekst: Beata Latymowicz
Zdjęcie: zasoby internetu