KARNAWAŁ ZWIERZĄT

Czyli psy, koty, tygrysy, konie, lisy, pandy, nietoperze, lotopałanki, chomiki, jaguary i inne . Cała ta menażeria pojawiła się na lekcjach przyrody 8 stycznia 2018 r., w klasach 6A i 6 C. Po ptakach to kolejna prezentacja zwierząt, tym razem ssaków. Dzieci przygotowały się wyśmienicie. Prezentowały wypowiedzi o wybranych ssakach. Przekazywały wiedzę o środowisku ich życia, cechach charakterystycznych, obyczajach, pożywieniu. Wystąpienia wzbogaciły plakatami, strojem ( czasem zabawnym), licznymi ciekawostkami. Czytali wiersze i przysłowia. Były swobodne, otwarte i radosne. Nabrały poczucia pewności i własnej wartości. Chętnie odpowiadały na pytania, starały się zaciekawić innych. Pochwała dla wszystkich , za świetnie odrobioną pracę.

W ŚWIECIE PTAKÓW

Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.
Proszę, niech każdy nastawi aparat,
Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad:
Po pierwsze - w sprawie,
Co świtem piszczy w trawie?
Po drugie - gdzie się
Ukrywa echo w lesie?
Po trzecie - kto się
Ma pierwszy kąpać w rosie?
Po czwarte - jak
Poznać, kto ptak,
A kto nie ptak?
A po piąte przez dziesiąte
Będą ćwierkać, świstać, kwilić,
Pitpilitać i pimpilić
Ptaszki następujące:

Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak.

...na przykład koliber, papuga, pelikan i wiele innych. Ta ptasia prezentacja odbyła się 7 stycznia 2018 r. na lekcjach przyrody w klasach 6 A i 6 C . Uczniowie pracowali indywidualnie. Przygotowali wystąpienie w formie wypowiedzi. Dzieci przedstawiły informacje o środowisku życia, pożywieniu, cechach charakterystycznych i obyczajach wybranego ptaka, a także wiersze, przysłowia, powiedzenia, a nawet balet.

Wielu uczniów wykonało również plakaty na temat wybranego przez siebie osobnika i wiele ciekawostek. Niektórzy na dodatek ozdobili swoje wystąpienie pomysłowymi strojami. Wszyscy z ciekawością słuchali , potrafili docenić wysiłek innych. Ten projekt edukacyjny przyczynił się do zaciekawienia światem ptaków, pogłębienia wiedzy ornitologicznej, a także do rozwoju czytelnictwa i poznania utworów poetyckich i muzycznych inspirowanych światem ptaków.

Tekst i zdjęcia: Dorota Chudoba