WESOŁE MIASTECZKO

Aby odejść od szkolnej rutyny, postanowiliśmy utrwalić pojęcia związane z ruchem w szczególny sposób. Ruch jest zdrowy i dla Ciebie i dla głowy ... Dzieci i ruch to jedno. Ale czym jest ruch? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczniowie klas VIA i VI B na lekcjach przyrody 9 i 13 listopada. Wszyscy przynieśli ulubione zabawki, które można wprawić w ruch. Zbudowali proste miasteczko. Przy zabawie zrodziła się burza mózgów. W jej efekcie uczniowie doszli do definicji ruchu, podstawowego zjawiska fizycznego. Ruch ciała - w przyrodzie to odbywająca się w czasie zmiana położenia ciała względem określonego układu odniesienia. Zmiana położenia ciała może polegać na przemieszczeniu się ciała w inne miejsce, obrocie ciała lub złożeniu obu tych zmian. Ciało będące w ruchu względem jednego obiektu, może być w tym samym czasie w spoczynku względem innego przedmiotu. Następnie dyskutowaliśmy o siłach tarcia i oporu. Cele zajęć zostały osiągnięte: uczniowie znają i rozumieją definicję ruchu ciał, względności ruchu. Potrafią wyjaśnić proste zależności wielkości tarcia i oporu. Przed nami kolejne przedsięwzięcia: tym razem uczniowie przygotują krótkie filmy o siłach tarcia i oporu związanymi z ruchem, a szczególnie z ich ulubionym sportem, czy zabawą.

Tekst i zdjęcia: Dorota Chudoba