Wycieczka edukacyjna do Parku Rekreacji Zoom Natury
w Janowie Lubelskim

Dnia 12 czerwca 2018 roku uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią panią Elżbietą Zakrzewską wyjechali na spotkanie z przyrodą do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Jest to jedno z niewielu w Polsce centrum edukacji aktywnej, którego celem jest inspirowanie, rozbudzanie ciekawości, zachęcanie do poznawania otaczającego świata poprzez aktywne doświadczanie i eksperymentowanie.

Podczas całodniowego pobytu dzieci zwiedziły laboratoria edukacyjne i bloki tematyczne ekspozycji. W każdym z obiektów przygotowano wiele atrakcji edukacyjnych:

Obiekt ekspozycyjny główny „Zoom Natury”
- Kubiczne formy: akwarium, terrarium, kubik z roślinnością.
- Prezentacja zwierząt egzotycznych.
- Podziemne królestwo: warstwy ziemi, mrówkarium, świat dżdżownic, itp.
- Multimedialny Zoom: projektory 3D, multimedialne ekrany i panele dotykowe.

Laboratoria:
- Runo Leśne: instalacje multimedialne w pniach drzew, animacje filmowe, gry interaktywne, zielnik, strefa audio.
- Awifauna i Troposfera: transmisja z gniazda, modelarskie instalacje ptaków w locie, warstwy atmosfery, teleskopy,mapy.
- Recykling i Energia: eksperyment multimedialny – energia człowieka, modele elektrowni wodnej i wiatrowej, recykling, przestrzeń z mikroskopami.

Najwspanialsze było to, że wszystkie eksperymenty i doświadczenia dzieci mogły wykonywać samodzielnie. Same decydowały o wyborze gry lub prezentacji multimedialnej.

Po niesamowitej części edukacyjnej z przyrody przyszedł czas na rekreację i sport. Dzieci bez trudu pokonały wyznaczoną trasę w Parku Linowym, a następnie wesoło spędziły czas podczas gier i zabaw. Uczniowie zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do domu. Taka wycieczka będzie dłuuugo wspominana.

Tekst: Elżbieta Zakrzewska
Zdjęcia: Aneta Adamowicz