KRAKÓW, WIELICZKA, OJCOWSKI PARK NARODOWY
- SKARBY KULTURY I PRZYRODY

Gdy pytasz mnie czym ojczyzna jest – odpowiem,
Czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
Czyś widział Wawel, komnaty, krużganki
Miejsca gdzie przeszłość dodaje ci sił,
Z tej historii wielkiej dumnej,
Z władzy mocnej i rozumnej,
Czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los,
Króla dzwon co kraj przenika,
Mowa Skargi – wzrok Stańczyka,
Przeszłość wielka, wzniosła – to ojczyzna twa

Marek Grechuta Ojczyzna

Wspaniała pogoda towarzyszyła uczestnikom wyjazdu edukacyjnego w dniach 23-24 maja 2018. Uczniowie klas piątych wraz z wychowawczyniami i Panią pedagog poznawali zabytki Krakowa- skarbca historii Polski, który od 1978 roku jest na LIŚCIE UNESCO. Droga Królewska-Barbakan, Brama Floriańska, Rynek Główny, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Planty, Wawel, Smocza Jama - to główne obiekty naszej trasy. Przewodnicy angażowali małych turystów do scenek związanych z dziejami miasta na przykład do obrony Barbakanu. Kolejny etap wycieczki -Wieliczka, tu zwiedziliśmy kopalnię soli powstałą w XIII w. wpisana na LISTĘ UNESCO 40 lat temu. Drugi dzień wycieczki upłynął na wędrówce po Ojcowskim Parku Narodowym utworzonym w 1956 roku. Obejmuje on środkową część Doliny Prądnika. Zamek Pieskowa Skała, ruiny zamku w Ojcowie, willową zabudowę i krasowe formy rzeźby terenu - Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Jaskinia Łokietka, wpływają na piękno krajobrazu. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych wrażeń, wzbogaciła ich wiedzę z zakresu historii, sztuki i przyrody. Była okazją do sprawdzenia się w wielu sytuacjach. Uczniowie wynieśli nowe doświadczenia i umiejętność współpracy. Serdeczne podziękowania należą się Pani Elżbiecie Wszole i kierowcy Panu Jackowi Przygodzie za opiekę i życzliwość.

Tekst i zdjęcia: Dorota Chudoba, Dorota Kowalczyk, Alina Czyżyk