Wycieczka do Sandomierza i Pacanowa

Dnia 12 czerwca 2018 roku uczniowie klasy III C i III E wraz z wychowawcami: panią Małgorzatą Czajkowską i panią Barbarą Kołtun wyjechali na wycieczkę przedmiotową, celem której było zwiedzanie zabytków Sandomierza, rejs statkiem po Wiśle oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Około godz. 9.00 dotarliśmy do Sandomierza, gdzie pierwszą atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. W tym pełnym zabytków mieście uczniowie zobaczyli Bramę Opatowską. Zachwycił też Ratusz i kamieniczki na Starym Mieście. Od pani przewodnik dowiedzieli się, że zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Króla Kazimierza Wielkiego. Największą atrakcją było zwiedzanie Zbrojowni Rycerskiej. Uczniowie mogli się tam przebierać za rycerzy, walczyć mieczami i choć przez chwilę przenieść się w dawne czasy. To wtedy na Sandomierz napadli Tatarzy, poddani chana Turcji. Pani przewodnik opowiedziała legendę o bohaterskim czynie Haliny Krępianki, która uratowała Sandomierz i mieszczan przed kolejnymi najazdami wroga. Gdy przyjechaliśmy do Pacanowa i weszliśmy do środka Centrum Bajki, zobaczyliśmy na ekranie witającego nas Koziołka Matołka. Następnie przeszliśmy do „mysiej nory”, by przedostać się do niezwykłego świata bajek. Zobaczyliśmy ogromne kwiaty, z których dochodził głos opowiadający bajki i baśnie, a między nimi był szałas, w którym zobaczyliśmy baśniowy kwiat paproci. Pani przewodnik zadawała nam liczne zagadki, na które staraliśmy się poprawnie odpowiadać. Była z nas bardzo zadowolona, że tak dużo wiemy o bohaterach bajek i chętnie je czytamy. Do Zamościa dotarliśmy w godzinach wieczornych, troszkę zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, gdyż byliśmy zadowoleni z udanej wycieczki.

Tekst: Barbara Kołtun
Zdjęcia: Małgorzata Czajkowska