Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

W czwartek, 1 marca 2018 roku Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie : Wiktoria Andruszewska, Wiktoria Dąbrowska i Mateusz Suchocki uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbyła się na placu przy ulicy Kolegiackiej, przy kamienicy, w której po II wojnie światowej Urząd Bezpieczeństwa urządził katownię dla więźniów. Od kilku lat, w dniu narodowych obchodów tego święta, młodzież naszej szkoły uczestniczy w zamojskiej uroczystości.. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i oddania honoru pocztom sztandarowym przemówili przedstawiciele wojska, kombatantów, Światowego Związku Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Odczytano także apel poległych, a delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół i innych instytucji złożyli znicze i wieńce, aby oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Uroczystości zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział Zamość, 3 Batalion Zmechanizowany i parafia wojskowa św. Jana Bożego w Zamościu.

Tekst: Edyta Gomułka
Zdjęcia: Tadeusz Banaszkiewicz