Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku - 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, sprzyja mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. Hasło tegorocznej kampanii „Zdrowie dla wszystkich” (Health For All), wskazuje iż stan pełnego zdrowia fizycznego, umysłowego i społecznego to ideał do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.

Uczniowie klas siódmych naszej szkoły w ostatnich tygodniach aktywnie włączyli się w realizację działań z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, poprzez udział w projekcie edukacyjnym „Zapobiegaj, zamiast leczyć”. Pracując w grupach wyszukiwali informacje na temat: piramidy żywienia, chorób takich jak np. otyłość, nadwaga, cukrzyca, pasożytów układu pokarmowego, przyczyn i profilaktyki próchnicy, wirusowego zapalenia wątroby, choroby wrzodowej, raka jelita grubego, zatruć pokarmowych, zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja i bulimia, rodzajów diet. Zaskakująca była różnorodność form prezentacji, uczniowie przygotowali ciekawe plakaty, makiety, prezentacje multimedialne, niektórzy opracowali również ankiety, które przeprowadzili wśród swoich kolegów i koleżanek.

Każda grupa prezentowała opracowane zagadnienia na forum klasy, dzięki czemu wszyscy uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

Tekst i zdjęcia: Alicja Tarnowska