Rozpoznajemy otaczające nas rośliny – zielniki uczniowskie

W dniu 16 i 17 października 2017 r. uczniowie klasy 4A, 4B, 4C i 4D prezentowali na lekcji przyrody zielniki przygotowane w ramach projektu uczniowskiego. Założenie własnego zielnika jest jednym ze sposobów systematycznego poznawania roślin. Jesteśmy częścią przyrody, dlatego otaczające nas rośliny są dla nas czymś naturalnym, lubimy na nie patrzeć, lepiej się wśród nich czujemy i odpoczywamy. Uczniowie klas czwartych podjęli niełatwą pracę polegającą na zerwaniu, ustaleniu nazwy, zasuszeniu każdego okazu i stworzeniu własnego niepowtarzalnego zielnika. Podczas lekcji przyrody uczniowie pracując w grupach mieli okazję obejrzeć, ocenić prace swoich kolegów i koleżanek, poznać nowe gatunki lub rozpoznać wcześniej spotykane rośliny ogrodowe, polne, leśne, różne gatunki drzew i krzewów liściastych i iglastych. Przyniesione i zaprezentowane przez uczniów prace były oryginalne, pięknie oprawione, wymagały wiele pracy zarówno jeśli chodzi o przygotowanie roślin jak również wyszukanie informacji o poszczególnych gatunkach. Uczniowie spisali się na „szóstkę”, wielką przyjemnością było oglądać i oceniać każdy zielnik jako efekt długotrwałej pracy.

Tekst i zdjęcia: Alicja Tarnowska