PAMIĘTAMY – TRAGICZNA ROCZNICA
17 WRZEŚNIA 1939 ROKU

W pamięci Polaków – 17 września 1939 roku to kolejna data na zawsze wpisana w tragiczne losy naszej Ojczyzny. 79 lat temu, Związek Sowiecki – realizując wcześniejszy pakt z hitlerowskimi Niemcami – rozpoczął agresję na wschodnie tereny Polski. Ten akt nazwano później IV rozbiorem Polski i „ciosem w plecy”. W ciągu kilkunastu dni nasza Ojczyzna musiała stawić czoła dwóm agresorom. Ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim ludność cywilna.

Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła msza święta „Za Ojczyznę” w zamojskiej katedrze, a następnie odbyła się manifestacja patriotyczna na Rotundzie, w której uczestniczył poczet sztandarowy, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Wnuk, następnie odbył się apel poległych, a żołnierze z zamojskiej jednostki wojskowej oddali salwę honorową. Na zakończenie złożono wiązanki i kwiaty pod pomnikiem pomordowanych.

Poczet sztandarowy szkoły: Tatiana Kiecana, Karolina Kulik, Jakub Szumiło.

Tekst: Monika Słomianowska
Zdjęcia: Artur Waśko, Mariusz Bartnik