„Zamojscy Twórcy Niepodległości” – e-konkurs

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”
Józef Piłsudski

Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w e-konkursie „Zamojscy Twórcy Niepodległości”, organizowanym przez Książnicę Zamojską. Zadaniem uczestników konkursu było odgadnięcie zakodowanego na plakatach konkursowych hasła. Plakaty te zostały rozmieszczone w różnych miejscach naszego miasta.

W poniedziałek, 1 października 2018r., uczniowie zaopatrzeni w mapy konkursowe oraz urządzenia mobilne, wyruszyli pod opieką p. Doroty Zwolan – nauczyciela bibliotekarza na misję poszukiwania rozwiązania konkursu. Przy pomocy wskazówek umieszczonych na mapach, uczestnicy docierali do miejsc, w których rozwieszone były plakaty „Zamojscy Twórcy Niepodległości”. Każdy plakat zawierał zakodowaną treść o jednej z piętnastu postaci związanych z Zamościem, którzy swoją działalnością przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie skanowali umieszczone na plakatach kody, rozkodowywali zapisane w nich informacje, odczytywali treści oraz odnajdywali w tekstach wyróżnione litery, z których układali hasło.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za wszystkich uczestników reprezentujących naszą szkołę: Bernard Waleczko, Szymon Hargot, Zuzanna Kowalska, Aleksandra Wójtowicz, Paweł Gancarz, Nikola Rajtar, Wiktoria Sitarz.

Mamy nadzieję, że udział w e-konkursie „Zamojscy Twórcy Niepodległości” rozbudził w uczniach zainteresowanie historią Polski i naszego regionu oraz zaszczepił chęć głębszego poznawania działalności wybitnych osób Zamościa, związanych z drogą niepodległościową naszego kraju.

Tekst i zdjęcia: Dorota Zwolan