W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

Japonia - państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. To był cel lekcji geografii w klasie 8B. Uczniowie przygotowali wspaniałe prezentacje na temat kultury, religii, kuchni, języka. Młodzi podróżnicy pracowali w grupach, bardzo dobrze podzielili się pracą. Swoje wystąpienia starali się uatrakcyjnić atrybutami, strojem, smakołykami przygotowywanymi samodzielne.

Ekspertką od sushi była Zosia Bender, a od kaligrafii Kuba Kulik. Projekt wymagał od uczniów poszukiwań informacji, opanowania nazewnictwa, zrozumienia wielu nowych zagadnień. Dzięki takim przedsięwzięciom uczniowie stają się otwarci na inne kultury, są zaciekawieni osobliwościami świata, patrzą na świat jako miejsce nie tylko odmienności, ale przede wszystkim możliwości poznania, być może planów na przyszłość. Czasami bowiem prawdziwa podróż zaczyna się od przysłowiowej podróży palcem po mapie.

Tekst: Dorota Chudoba
Zdjęcia: Jakub Kulik, Dorota Chudoba