Odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

W poniedziałek, 5.11.2018 r. przed Klubem Batalionowym w Zamościu nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ceremonii uczestniczyli parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych, wojsko i władze miejskie, a także poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni mieszkańcy Zamościa. Naszą szkołę reprezentował wraz z opiekunem Panią Edytą Gomułką poczet sztandarowy w składzie: Karolina Balicka, Wiktoria Dąbrowska i Mateusz Suchocki z klasy VIII c oraz Karolina Kulik, Tatiana Kiecana i Jakub Szumiło z kl. VII c.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 od Mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu, której przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek.

Po mszy, wojsko i poczty sztandarowe przeszły w defiladzie pod Klub Batalionowy. Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. prezydent Andrzej Wnuk i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika, Tomasz Włodarczyk.

Uroczystość była okazją do odznaczenia zasłużonych w dzieło odbudowy pomnika. Medal Pro Bono Poloniae otrzymał pan Jerzy Zacharow, a medale Pro Patriae m.in. Tomasz Włodarczyk i osoby zaangażowane w krzewienie kultury patriotycznej. Następnie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi na pomniku Marszałka, a po nim złożenie wieńców i kwiatów.

Tekst : Edyta Gomułka
Zdjęcia : Artur Waśko