44 Rajd „Miłośników Roztocza”

W sobotę, 22.09.2018r., w ostatnim dniu lata, uczniowie klas IV a, V a, V b oraz V c wraz z p. Alicją Tarnowską, p. Aleksandrą Matysiak, p. Katarzyną Adamczuk oraz trojgiem rodziców wzięli udział w rajdzie pieszym do Białego Słupa organizowanym przez PTTK Oddział w Zamościu. Celami rajdu były: poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych Roztocza Środkowego, propagowanie wiedzy historycznej i ekologicznej, integracja braci turystycznej oraz zdobywanie punktów do odznak krajoznawczych i turystyki kwalifikowanej. Trasa, mająca ok. 7km długości, rozpoczęła się w Zwierzyńcu przy ul. Biłgorajskiej. Tematem przewodnim Rajdu było 100-lecie odzyskania Niepodległości, dlatego też w czasie wędrówki odwiedziliśmy historyczne miejsca pamięci narodowej; cmentarz wojenny, mogiłę powstańczą z 1863 roku, zwierzyniecki park, w którym znajduje się obelisk upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego w 1901 roku. Byliśmy przy budynku dawnego Zarządu Ordynacji Zamojskiej i zobaczyliśmy tablicę poświęconą Jana Miklaszewskiego, działacza niepodległościowego. Przeszliśmy też przez historyczny „Zwierzyńczyk”. Następnie wędrując nad zalewem Rudka i leśnymi szlakami pieszymi dotarliśmy do mety rajdu, gdzie czekało na nas zadaszone miejsce z paleniskiem gotowym do pieczenia kiełbasek. Organizatorzy zaprosili nas do wzięcia w udziału w konkursach:, krajoznawczym, skoków na skakance oraz piosenki turystycznej. Choć pogoda nie do końca dopisała, nie przeszkodziło nam to w doskonałej zabawie.

Tekst: Katarzyna Adamczuk
Zdjęcia: Katarzyna Adamczuk, Krzysztof Kuczaj, Alicja Tarnowska