Jesienią na szlaku - 49 Rajd „Pieczony ziemniak”

W sobotę 20.10.2018r., uczniowie klas IV a ,V b, V c oraz VI c wraz z p. Alicją Tarnowską, p. Małgorzatą Spierzak oraz rodzicem, wzięli udział w trzecim już w tym roku szkolnym rajdzie pieszym do Łosińca w Gminie Susiec organizowanym przez PTTK Oddział w Zamościu. Celami rajdu było poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych Roztocza Środkowego, propagowanie wiedzy historycznej i ekologicznej, integracja braci turystycznej oraz zdobywanie punktów do odznak krajoznawczych i turystyki kwalifikowanej. Trasa mająca ok. 7km długości, rozpoczęła się w miejscowości Pasieki, skąd polnymi drogami, turystycznym szlakiem Łosiowym wędrowaliśmy mając okazję zobaczyć „Znikający Krzyż”, odwiedzając historyczne miejsca pamięci narodowej między innymi Cmentarz Wojenny-1939r. Żołnierzy Września Armii Kraków, pomnik ku czci poległych żołnierzy, pomordowanych w bitwie pod Łosińcem w dniu 20 września 1939r. przez najeźdźcę niemieckiego. Zbliżając się do mety rajdu przeszliśmy przez „Cygańskie Ogrody” z nietypowymi drzewami. Największą atrakcją dla uczestników rajdu było zbieranie kwiatów, roślin, ziół na stworzenie kolorowych bukietów jesieni. Po dotarciu do mety rajdu, na polanie rozpoczęło się tradycyjnie pieczenie kiełbasek na ognisku oraz okazja do zjedzenia pieczonych ziemniaków, udział w konkursach: bukiet jesieni, krajoznawczym, rzutu podkową, rzeźby w ziemniaku oraz piosenki turystycznej. Pogoda kolejny raz dopisała, była piękna, a zabawa na świeżym powietrzu jak zwykle doskonała.

Tekst: Alicja Tarnowska
Zdjęcia: Alicja Tarnowska, Małgorzata Spierzak, Krzysztof Kuczaj.