„Tacy sami, ale inni”

W czwartek, 28 marca 2019 r. klasa II b wraz z wychowawczynią p. Joanną Wcisło wybrała się do Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu. Zostaliśmy zaproszeni na lekcję biblioteczną pt. ”Tacy sami ale inni.” Lekcja miała na celu pokazać dzieciom jak żyją osoby niepełnosprawne: niewidome, niesłyszące. Pani bibliotekarka przygotowała zajęcia, dzięki którym uczniowie wczuli się w role osoby niewidomej. I niestety nie było proste przejść lub rozpoznać osobę po dotyku, mając przy tym zawiązane oczy. Dzieci próbowały czytać książki napisane alfabetem Braille’a i stwierdziły, że to jest bardzo trudne. Następnie pani bibliotekarka przeczytała bajkę o kulawym, ale zdolnym pajączku, którego inne pajączki nie lubiły, bo był niepełnosprawny. Dzieci miały za zadanie wykonać kolorowego, szczęśliwego pajączka. Bibliotekarka wpisała uczniów klasy IIb na listę czytelników i zapoznała z obszernym księgozbiorem w bibliotece. Uczniowie dzięki tym zajęciom zyskali nowe doświadczenia i zrozumieli, że osoby nieco inne - niewidome i niesłyszące to tacy sami uczniowie oni.

Tekst i zdjęcia: Joanna Wcisło