„Niepodległa” - warsztaty edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej

Dnia, 24 października 2018 r. uczniowie klasy II A, wyruszyli pieszo do Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Drugoklasiści uczestniczyli w warsztatach „Niepodległa” z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie wysłuchali „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”, z której dowiedzieli się jak powstało państwo polskie. Drugoklasiści brali udział w quizie dotyczącym symboli narodowych, stolic Polski oraz świąt państwowych. Na zakończenie warsztatu dzieci kolorowały godło Polski.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Głowacka

Dnia 18.10.2018r. uczniowie klasy III a wraz z wych. p. R. Czajkowską uczestniczyli w warsztatach pt. „Niepodległa” w ramach projektu „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo…” – 100 lat niepodległości w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Warsztaty rozpoczęły się rozmową połączoną z projekcją filmu na temat symboli narodowych. Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dzieci przypomniały sobie, jak powstało państwo polskie. Następnie wspólnie recytowały wiersz W. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne. Zajęcia w bibliotece były wspaniałą lekcją patriotyzmu - przywiązania do barw i symboli Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst i zdjęcia: Renata Czajkowska

W dniu 17 października 2018r. uczniowie klasy IV e brali udział w warsztatach , które prowadzili pracownicy Wydziału Udostępniania Zbiorów w ramach projektu „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo...” - 100 lat niepodległości.

Zajęcia odbywały się w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu, podczas których uczniowie zapoznali się z krótką historią odzyskania niepodległości, z symbolami narodowymi. Mogli obejrzeć mapę naszego kraju przed rozbiorami, dowiedzieli się, które tereny należały kiedyś do Polski. Rozmawiali o tym, czym jest wolność i niepodległość, jak ważna dla Polaków jest data 11 listopada. Na koniec spotkania wykonywali kotyliony. Każdy starał się, jak najlepiej i najstaranniej przygotować ozdobne odznaki.

Czas przeznaczony na warsztaty upłynął czwartoklasistom bardzo szybko. Dzięki zajęciom i wspólnej pracy przeznaczonej na część twórczą, uczniowie uświadomili sobie, jak ważne jest kształtowanie patriotycznych postaw u młodego pokolenia.

Tekst: Renata Sobczyńska
Zdjęcia: Dorota Zwolan