Znamy zwyczaje wielkanocne na Zamojszczyźnie

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Jak każdy region kraju, tak i Zamojszczyzna miała specjalne obrzędy związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Zwyczaje te poznawali uczniowie klasy 5c, którzy pod opieką p. Katarzyny Adamczuk – wychowawczyni oraz p. Doroty Zwolan – n-la bibliotekarza udali się w środę 3.04.2019 r. do Biblioteki Pedagogicznej na warsztaty ph. „Znamy zwyczaje wielkanocne na Zamojszczyźnie”. W trakcie spotkania piątoklasiści rozwiązywali świąteczne krzyżówki, bawili się w skojarzenia słowne, wysłuchali tekstu o dawnych obyczajach wielkanocnych (w tym o wieszaniu śledzia), a także obejrzeli prezentację dotyczącą świąt. Po części wstępnej nadszedł czas na zastosowanie wiedzy w praktyce: uczniowie, w formie zabawy próbowali odgadnąć symbolikę produktów wkładanych do świątecznego koszyczka oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące obrzędów wielkanocnych.

Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej są jedną z form edukacji regionalnej, której celem jest wychowanie młodego człowieka przez przywiązanie do własnej ziemi, kultury i tradycji.

Tekst i zdjęcia: Dorota Zwolan