Projekt edukacyjny ”Tradycyjny sad”

W dniu 05 marca 2020r w naszej szkole odbył się uroczysty apel podsumowujący działania I etapu projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad” pod hasłem „Rozmawiamy o sadzie”, prowadzonego przez zespół „Mini sadownicy SP 6” z klasy VA, pod opieką pani Alicji Tarnowskiej. Grupa projektowa przedstawiła cele projektu, przebieg dotychczasowych działań realizowanych od lutego bieżącego roku. Uczniowie przygotowali bardzo interesującą prezentację multimedialną zawierającą: skład grupy, opis i cele projektu, odpowiedź na pytanie - dlaczego warto zakładać tradycyjny sad?, istotę restytucji starych odmian drzew owocowych, opis 12 odmian starych śliw, zasady zakładania tradycyjnego sadu i wybór terenu, dobór i kupno sadzonek, przygotowanie planu nasadzeń, plan naszego szkolnego sadu wraz z kosztorysem oraz zasady ochrony biologicznej. Uczniowie przygotowali gazetkę szkolną z plakatem „Mini sadownicy SP 6”, gatunkami tradycyjnych odmian śliw i wystawę prac plastycznych „Tradycyjny sad w moich oczach” oraz KSIĘGĘ SADU. Dzięki współpracy z pracownikami Małopolskiej Hodowli Roślin w Zamościu pozyskaliśmy dla projektu materiały sadownicze w postaci sadzonek śliw, osłonek i lepów do walki biologicznej ze szkodnikami. W apelu uczestniczyli; dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie klas czwartych i piątych naszej szkoły. Wystąpienie grupy projektowej zostało nagrodzone gromkimi brawami zgromadzonych oraz słowami uznania pana dyrektora za zaangażowanie, profesjonalizm przygotowania i różnorodność przeprowadzonych działań. Projekt jest wieloetapowy, przed nami kolejny etap „Zakładamy sad” czyli praktyczne działanie w postaci zasadzenia mini sadu, do którego przystąpimy już wiosną.

Tekst i zdjęcia: Alicja Tarnowska