HARCERSKIE FERIE

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

Kiedy naprawdę do nas zawitała zimowa aura pod koniec ferii harcerki z 57 ZDH im. Stefana Milera ze swoją drużynową postanowiły wyruszyć w teren! W czwartek 14 stycznia harcerki starsze, a w piątek 15 stycznia młodsze.

Zapoznały się z GEOCACHINGIEM (czyt. geokeszingiem), grą terenową polegającą na poszukiwaniu z GPS-em tzw. skrytek czyli keszy, uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy, czyli Keszerów.

Skrytki ukryte są na całym świecie, (jest ich ponad 5 milionów), ale nie wszystkie mają podane współrzędne wprost. Niektóre skrytki mają zaszyfrowane współrzędne i aby je odnaleźć trzeba rozwiązać zagadkę lub rozwiązać skomplikowane równania matematyczne. I nie zawsze wystarczy kilka minut. Przypomina to trochę poszukiwanie skarbów, tyle tylko, że te skarby nie są cenne. Chodzi raczej o satysfakcje z odnalezienia kesza. Skrytki na ogół ukryte są w bardzo interesujących miejscach, związanych albo z historycznym wydarzeniem, albo z postacią lub z budowlą itp., co jest przy okazji bardzo edukacyjne. Pomaga więc geocaching poszerzać wiedzę ogólną, od matematyki przez funkcje kwadratowe czy podstawy języka Braila do znajomości np. ,,Pana Tadeusza”.

Skrytki są różnych rozmiarów, od mikro do dużych, ale każda posiada tzw. dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy. A są to ludzie z całego świata. W skrytkach znajdują się również drobne upominki na wymianę, które znalazcy zostawiają i umieszczają je w skrytkach w innym mieście, państwie, na innym kontynencie. Każdy kesz ma swoją podstronę na geocaching.pl, gdzie jest opisany i zawiera wskazówki i informacje o wielkości skrytki, czy potrzebne są akcesoria do jej odnalezienia itp.

Jest to naprawdę ciekawy sposób na turystykę; aktywność indywidualną lub zespołową w terenie, w mieście. A także na działanie harcerskie zimą!!! Na 6 skrytek 3 odnalezione, ale się nie poddajemy i będziemy tropić dalej!!! Na kolejnych wyprawach. A w samym Zamościu keszy jest jeszcze bardzo dużo.

CZUWAJ!


Tekst i zdjęcia: phm Bożena Semczuk-Sobka