Lapbook na lekcjach języka polskiego

W październiku podczas omawiania lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” uczniowie klasy VI C i VI D rozpoczęli swoją przygodę z lapbookami.

W wolnym tłumaczeniu lapbook to „książka stworzona na kolanie”, obrazkowa mapa myśli. Uczeń może go wykonać dowolnie, dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji. W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia.

Szóstoklasiści na lekcji języka polskiego, w trakcie omawiania przeczytanej wcześniej lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, wykonali własne lapbooki, które okazały się strzałem w dziesiątkę! Uczniowie wymieniali się pomysłami, informacjami o wydarzeniach, postaciach, wartościach, poruszanych problemach, planowali rozmieszczenie wiadomości w lapbooku. Nawet ci najmniej chętni z wypiekami na twarzy tworzyli swoje arcydzieła.

Jak widać na załączonych fotografiach dzieci  wykazały się dużą kreatywnością i znajomością lektury. Nauka do sprawdzianu z tak przygotowanych lapbooków była dla nich przyjemnością.

Tekst i zdjęcia: Renata Sobczyńska