II PATRIOTYCZNY RAJD NOCNY

We wtorek wieczorem, 10 listopada harcerki z 57 ZDH im. Stefana Milera ,,Orlęta” spotkały się w małych grupkach ze swoją drużynową i Rodzicami, aby uczcić 102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Trasę II Patriotycznego Rajdu Nocnego ustaliły same. Wędrówkę rozpoczęły pod pomnikiem Batalionów Chłopskich i uczciły tych, którzy ,,Żywią i Bronią”, a walcząc z hitlerowskim okupantem bronili polską wieś przed pacyfikacją.

Kolejnym przystankiem był pomnik AK. Tutaj, po uczczeniu pamięci poległych bohaterów chwilą ciszy i zapaleniu zniczy druhenki odśpiewały pieśń - opowieść historii harcerstwa polskiego ,,Nie jesteśmy czerwonymi pionierami”. Opowiada min. o skautach, którzy w roku 20-tym przed Rosją trzymali straż nad Wisłą, o obrońcach i obrończyniach radiostacji w Gliwicach, o Powstaniu Warszawskim, Szarych Szeregach i dzielnych chłopcach z oddziałów AK. Śpiewając tę pieśń łza się w oku kręciła. Na trasie rajdu nie mogło zabraknąć wizyty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – i oczywiście odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Naprzeciwko znajduje się pomnik upamiętniający obóz przejściowy dla ludności wysiedlonej z Zamojszczyzny – miejsce kaźni i męczeństwa całych rodzin z dziećmi. Harcerki wysłuchały wzruszającej opowieści – wspomnień rodzinnych, o losach wysiedleńców min. rodziny Pani Kasi Czuchaj.

Kierując się na Rynek Wielki oddały hołd i zapaliły znicze pod Pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny, tak bestialsko odebranych rodzicom i skazanych na śmierć, niedolę lub zniemczenie.

Kulminacyjnym punktem rajdu był krótki apel na Rynku Wielkim, przy płycie upamiętniającej wizytę Marszałka Piłsudskiego w Zamościu. Harcerki dziękując za wolność odśpiewały ,,Modlitwę Harcerską”. Prawie 3-godzinna wędrówka zakończyła się tym razem na Rynku Wodnym. Przepyszna pizza, zabawy integracyjne na odległość i ,,Bratnie słowo” – bez kręgu i iskierki przyjaźni zakończyły nasze obchody Święta Niepodległości.

CZUWAJ!

Tekst: phm Bożena Semczuk-Sobka