Z wizytą w stolicy

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

04-05 listopada 2021 roku uczniowie klasy 7 a i 7 c oraz 8 c i 8 b naszej szkoły  wraz z opiekunami: panią Alicją Tarnowską, panią Renatą Sobczyńską, panią Aleksandrą Matysiak i panią Anną Grzyb  udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy, której celem było zapoznanie się z zabytkami, najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem, a także integracja przy wspólnym spędzaniu czasu.

Zwiedzanie Warszawy młodzież rozpoczęła od wizyty w Muzeum Narodowym. Uczniowie podzieleni na trzy grupy wzięli udział w lekcjach muzealnych: „Świat mitów”, „Renesansowe idee”, „Barokowe antynomie”. Następnie po spotkaniu z panią przewodnik rozpoczęło się zwiedzanie stolicy. Najpierw był spacer po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wycieczki podziwiali Teatr na Wyspie, zachwycali się jesienną florą i fauną tego parku, a do zdjęć "pozowały" im liczne wiewiórki. Kolejnym ważnym miejscem był Plac Piłsudskiego, uczniowie zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza i uczestniczyli w zmianie warty. Potem udali się w kierunku Starego Miasta i kolejno zwiedzili: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchali historii dotyczącej Kolumny Zygmunta, dziedziniec Zamku Królewskiego, katedrę św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Barbakan oraz w czasie przejazdu autokarem inne zakątki Warszawy. Niewątpliwie atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd każdy miał możliwość podziwiać rozświetloną tysiącem świateł Warszawę z wysoka. Po tym pełnym wrażeń dniu przyszedł czas na obiadokolację i na zasłużony odpoczynek w hotelu, który także okazał się pięknym obiektem i młodzież miło spędziła w nim czas.

Drugiego dnia po śniadaniu nadszedł czas na wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywne centrum nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Siódmoklasiści i ósmoklasiści mieli okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata. Po trzech godzinach spędzonych w Centrum Nauki Kopernik uczniowie zjedli obiad, aby nabrać sił przed kolejną atrakcją wycieczki, jaką dla wielu okazał się PGE Narodowy. Jest wśród młodzieży wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była, dla niektórych spełnieniem marzeń. Gdy uczniowie weszli na trybuny i wspięli się na ich szczyt, z góry mogli podziwiać ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Ostatnim punktem programu była wizyta w Wilanowie. Nadchodzący zmrok sprawił, że Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie wprawił wielu w nastrój świąteczny. Wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty, robiła niesamowite wrażenie, zwłaszcza świetlista rama z pałacem w tle oraz rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe i świetlna karuzela.

Wycieczka była bardzo udana, uczniowie zobaczyli wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń uczniowie i opiekunowie byli zadowoleni.

Tekst: Renata Sobczyńska
Zdjęcia: Aleksandra Matysiak