Dzień pełen wrażeń na Roztoczu

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

13 października 2021 r. uczniowie klasy 7 c udali się na jednodniową wycieczkę po Roztoczu i wzięli udział w grze terenowej „Bitwa o Wojdę”. Głównym celem pieszej wędrówki był orienting, czyli odnajdywanie drogi za pomocą mapy, poznanie historii bitwy pod Wojdą, którą stoczyły w 1942 r. Bataliony Chłopskie z Hitlerowcami w obronie wysiedlanej ludności Zamojszczyzny oraz podziwianie jesiennej szaty lasów Roztocza.

Po dotarciu do Bliżowa uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny. Każda grupa otrzymała mapy oraz wskazówki dotyczące przydzielonej trasy do pokonania, na której na uczniów czekały ciekawe zadania i zagadki, a na mecie na zwycięską drużynę nagroda. Drużyna o nazwie „Tartak” była pod opieką wychowawcy pani Renaty Sobczyńskiej, natomiast drugi zespół o nazwie „Kora” pod czujnym okiem przewodniczącej Klasowej Rady Rodziców pani Katarzyny Wlaź. Z przewodnikiem obie grupy mogły się komunikować za pomocą krótkofalówek, informowali również o rozwiązaniu kolejnych zadań oraz zgłaszali swoją lokalizację. Uczniowie w duchu koleżeństwa, pracy zespołowej, pełni zapału wyruszyli w wyznaczonych kierunkach. Po drodze mogli podziwiać mieniący się różnobarwnymi kolorami jesieni las bukowy. Jako pierwsza do miejsca upamiętniającego rozegraną bitwę pod Wojdą dotarła drużyna „Tartak”, tam znaleźli czekającą na nich nagrodę, ukrytą w poszyciu leśnym skrzyneczkę ze słodkościami. Po pewnym czasie trochę zmęczeni przyszli pozostali uczestnicy, chociaż nie dotarli jako pierwsi, ale też należała im się nagroda za wysiłek oraz wspólne rozwiązanie wszystkich zagadek. Ostatni odcinek z mapami w dłoni uczniowie pokonali wspólnie. Idąc szlakiem, dzielili się swoimi wrażeniami i podziwiali roztoczański krajobraz. Na koniec w „Wiosce Przygody Frajda” wypili gorąca herbatę, zjedli kiełbaski z grilla oraz pieczone ziemniaki. Chwilę odpoczęli, a później wzięli udział w różnych  grach  sportowo – rekreacyjnych.

Wyjazd upłynął w miłej atmosferze, uczniowie mogli się zintegrować, wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu, a udział w grze terenowej nauczył działania w grupie, pracy zespołowej oraz uczciwości.

Tekst i zdjęcia: Renata Sobczyńska