232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

„Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej ojczyzny,
a ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia
i wspólna pamięć.“
Bogusław Wolniewicz

Jest takie powiedzenie: historia nauczycielką życia. Naród, który nie zna i nie szanuje swojej historii, nie ma szans na dobrą teraźniejszość i przyszłość.

28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się wspólna lekcja patriotyzmu. Wystawiona została uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie przygotowali montaż poetycko – muzyczny. Zabrzmiały słowa Mazurka 3 Maja oraz pieśni Bartoszu, Bartoszu. Solistki zaprezentowały piosenki Żeby Polska była Polska oraz Jest takie miejsce, taki kraj. Dobitnym momentem akademii była recytacja Dekalogu Patrioty.

Konstytucja 3 maja jest symbolem wewnętrznych sił narodu zdolnego do politycznego odrodzenia i choć obwiązywała tylko 14 miesięcy, na zawsze stała się częścią przepięknej karty w historii naszego kraju. Spotkanie całej społeczności szkolnej poświęcone tak ważnym chwilom z przeszłości naszego kraju podkreślają tożsamość narodową.

Uroczystą akademię w obecności Pocztu Sztandarowego oraz całej społeczności szkolnej – wystawili uczniowie z klasy IIB pod kierunkiem wychowawcy – p. Małgorzaty Czajkowskiej oraz uczniowie VB, VIB i VII A, których przygotowała p. Monika Słomianowska. O oprawę muzyczną zadbał p. Krzysztof Nowak. Okolicznościową scenografię przygotowała p.Alina Czyżyk.

Tekst: Monika Słomianowska
Zdjęcia: Tadeusz Banaszkiewicz