„Międzynarodowy Dzień Ziemi 2023”

Galeria zdjęć: [zobacz zdjęcia]

„Dzień Ziemi powinien zachęcić nas do refleksji nad tym, co robimy, aby nasza planeta była bardziej zrównoważonym i przyjaznym miejscem” – Scoot Peters.

Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, w tym roku pod hasłem przewodnim „Zainwestuj w Naszą planetę” poprzedził Tydzień Ziemi, który trwał od 14 kwietnia. Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1970 roku przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach, służy budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.

W ramach obchodów święta Ziemi w dniu 21 kwietnia, uczniowie klasy 2a oraz 8a zaprezentowali inscenizację promującą ochronę środowiska, pt. „Ziemię mamy tylko jedną” pod kierunkiem Pań Joanny Libiszewskiej i Alicji Tarnowskiej. O oprawę muzyczną zadbał Pan Krzysztof Nowak, uczennice kl. 7A – Julia Kawałko i 6B - Zuzanna Haniewska zaprezentowały swój talent muzyczny śpiewając piosenki o tematyce ekologicznej.

Na zakończenie apelu wszyscy uczniowie klas I-IV otrzymali ekologiczne upominki w postaci książeczek edukacyjnych, komiksów, łamigłówek oraz zakładek.

W naszej szkole przez cały tydzień prowadzone były „Dla Ziemi” różnorodne przedsięwzięcia. Uczniowie wykonywali plakaty o tematyce proekologicznej, które zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej. Klasy ósme przygotowywały prezentacje multimedialne i quizy wiedzy. Uczennice klasy 8A - Aleksandra Adamowicz Simona Banaszak, Zuzanna Lichota, Lena Szkałuba oraz 8C - Wiktoria Bielak, Zuzanna Hojda, Karina Koluch aktywnie włączyły się w obchody poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą z kolegami i koleżankami. Przeprowadziły prelekcje oraz quizy wiedzy dotyczące ochrony klimatu i działań proekologicznych dla uczniów klas IV do VIII. Zajęcia, podczas których starsi koledzy przekazują w przystępny sposób wiedzę spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Wiedza, ciekawostki oraz przykłady codziennych działań, jak segregowanie śmieci, sadzenie drzew, oszczędzanie wody, prądu oraz innych czynności wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi z pewnością przyczynią się do wzrostu świadomości i postaw proekologicznych, które będą służyć naszej planecie. Uczniowie klas V-VIII mogli uczestniczyć w kampanii edukacyjnej organizowanej przez Roztoczański Park Narodowy, pn. „Mały może więcej, czyli przyroda w Twoich rękach” poprzez obejrzenie prezentacji filmowej „ Razem dla Ziemi”, oraz udział w konkursie on-line.

Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.

Tekst: Alicja Tarnowska
Zdjęcia: Joanna Libiszewska, Alicja Tarnowska.