Lekcja w kinie

Galeria zdjęć: GALERIA

Dnia 24 marca 2010r. uczniowie klas drugich naszej szkoły, pod opieką wychowawców : Joanny Libiszewskiej i Anny Kogut, wzięli udział w „Lekcji w kinie”. Impreza odbyła się w zamojskim kinie „Stylowy” pod kierownictwem Moniki Kisły- aktorki teatralnej i filmowej, znanej
z takich produkcji takich filmów jak „Cześć Tereska”, „Klan” czy „Plebania”.

Uczniowie zapoznali się ze sposobami tworzenia ścieżki dźwiękowej filmu. Typowa ścieżka dźwiękowa składa się z trzech mniejszych:

1. zielonej, na której zapisuje się dialogi pomiędzy bohaterami i wszystkie mówione oraz śpiewane przez nich słowa;
  2. czerwonej, na której zapisuje się muzykę, którą przygotowuje kompozytor i wykorzystuje się muzykę, która już wcześniej powstała;
  3. niebieskiej, na której zapisuje się efekty dźwiękowe, np. szum strumyka, odgłos gryzienia orzeszka przez wiewiórkę czy odgłos burzy.

Aktorka Dominika Ostałowska w przygotowanym reportażu opowiedziała o pracy fachowców ze studia imitowania dźwięku. Drugoklasiści i nauczyciele mieli okazję podejrzeć,
jak za pomocą zwykłych przedmiotów można wyczarować najróżniejsze dźwięki. Wytwórnia Walta Disneya zdradziła kilka swoich patentów: chodzenie po trawie- chodzenie w twardych butach po szeleszczącej taśmie magnetofonowej, kroki Czerwonego Kapturka po kładce nad strumykiem- łamanie patyczka w określonym momencie, dźwięk drapania się wilka- pocieranie ręką o dżinsowe spodnie. Jednak istnieją takie odgłosy, jak dźwięk strumyka, które trzeba uzyskać z komputerowego banku dźwięków.

Dzieci wzięły udział w specjalnym quizie dźwiękowym, związanym z filmem „Po rozum do mrówek”, przygotowanym przez profesjonalnych imitatorów dźwięku. Na zakończenie odbyła się również zabawa we wspólne imitowanie dźwięków do fragmentów „Czerwonego Kapturka”.

Po lekcji trwającej 45 minut i krótkiej przerwie został wyświetlony wcześniej wspomniany film animowany „Po rozum do mrówek”. Opowiada on historię niesfornego chłopca, który zalał swoim pistoletem na wodę kolonię mrówek. Za karę w magiczny sposób zostaje skurczony do rozmiaru owada i skazany na ciężką pracę w ruinach. Przed przywróceniem do postaci człowieka zaczyna doceniać przyrodę, uczy się tolerancji i zrozumienia- jest to dla niego bardzo cenna lekcja.

Po tym wydarzeniu zarówno uczniowie jak i wychowawcy pełni entuzjazmu wyrazili chęć uczestnictwa w tego typu spotkaniach, podczas których wzbogacili swoją wiedzę z dziedziny kinematografii. Miejmy nadzieję, że odbędą się one jeszcze nie raz.

Tekst: Joanna Libiszewska
Zdjęcia: Anna Kogut