Nie zginęła i nie zginie !!!


Galeria zdjęć: GALERIA

2 października 2009 roku (piątek) to dzień kolejnego uroczystego apelu poświęconego narodowym rocznicom. 70 lat temu – 27 września 1939 roku, polskie władze podjęły decyzję
o powołaniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zdarzenie to było ewenementem na skalę światową . Państwo, które w wyniku działań wojennych Niemiec i Związki Radzieckiego przestało istnieć na mapie Europy, stworzyło tajne nauczanie, oddziały wojskowe, życie kulturalne. Polacy wierzyli, że trzeba walczyć o wolność w każdy dostępny sposób - piosenką, pracą i nauką, bronią. Kolejnym egzaminem bohaterstwa naszych przodków stało się Powstanie Warszawskie.
1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, żołnierze Armii Krajowej, harcerze i ludność cywilna stanęli na barykadach stolicy do walki z Niemcami. Po 63 dniach – bohaterskiej, choć nierównej
i tragicznej w liczbie ofiar – walki z okupantem, ogłoszono kapitulację. Coraz mniej wśród nas uczestników tamtych wydarzeń To dlatego obowiązkiem młodego pokolenia jest przypominanie wspaniałych i tragicznych zarazem wydarzeń z historii Polski.

Uroczysty apel przygotowali uczniowie z klasy Va i Vc oraz gitarzyści z VI b pod opieką nauczycieli: Aliny Czyżyk, Edyty Gomułki, Aleksandra Pańczyka i Krzysztofa Nowaka oraz wychowawców: Moniki Słomianowskiej oraz Grzegorza Pańko.

Tekst: Monika Słomianowska
Zdjęcia: Artur Waśko

Galeria zdjęć: GALERIA