TRAGEDIA NARODOWA
10 KWIETNIA 2010 – SMOLEŃSK

„A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą Ojczyźnie...”
                 Jan Kochanowski Pieśń XII

W poniedziałek 12 kwietnia 2010 r w szkole na sali gimnastycznej odbył się apel dla uczniów klas I – VI poświęcony ofiarom tragicznego wypadku koło Smoleńska. Dyrektor szkoły skierował do uczniów i nauczycieli kilka słów na temat tego zdarzenia .Oto fragment jego wystąpienia:

,,Drodzy Uczniowie i Nauczyciele”

W sobotę 10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych Ojczyznę naszą dotknęła olbrzymia tragedia narodowa. W trakcie wypadku lotniczego w Smoleńsku zginęło 96 wybitnych Polaków. Wśród ofiar są:

1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Pan Lech Kaczyński z małżonką Marią,
  2. ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie -Pan Ryszard Kaczorowski,
  3. 18 posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. 7 generałów – głównych dowódców Wojska Polskiego,
  5. 9 biskupów i księży różnego wyznania,
  6. 4 ministrów Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. oraz wielu innych znaczących urzędników państwowych i członków rodzin katyńskich oraz członków załogi.

Wszyscy oni lecieli samolotem w delegacji rządowej na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej dokonanej przez Związek Radziecki. Nigdy w całej naszej historii Ojczyzny, w ciągu kilku sekund kraj nasz nie stracił tak wielu zacnych i ważnych obywateli. Ten tragiczny wypadek nad Smoleńskiem zabrał z naszego życia wielu wybitnych przedstawicieli elity politycznej naszego kraju, z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Wszyscy oni lecieli do Katynia w imieniu Nas wszystkich, aby uczcić i oddać hołd tysiącom pomordowanych oficerów Wojska Polskiego. Tragedia sobotnia dotknęła całą naszą Ojczyznę.

Drodzy Zebrani

W naszym kraju ogłoszono tydzień żałoby narodowej. Cały kraj opłakuje ofiary katastrofy rządowego samolotu. Flagi są opuszczane do połowy masztów, przystrojone kirem, ludzie spotykają się, aby się modlić, przynoszą ze sobą kwiaty i znicze. Wszyscy - niezależnie od wieku, wyznania lub przekonań - starają się uczcić pamięć zmarłych.

Zwracam się do Was wszystkich uczniowie, abyście przez najbliższe dni spróbowali w zadumie
i skupieniu przeżyć z nami, dorosłymi ten trudny czas. Pamiętajcie, mimo tego, że różnimy się wiekiem, mamy rożne nazwiska, to jesteśmy wszyscy obywatelami tego samego kraju: Rzeczypospolitej Polskiej. Swoim zachowaniem i postawą postarajmy się godnie przeżyć i uczcić te trudne dla nasze Ojczyzny dni.”

W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej dyrektor szkoły zwrócił się do wszystkich z prośbą
o uczczenie pamięci ofiar. Minutą ciszy i pochyleniem głów zebrani oddali cześć , tym którzy zginęli. Następnie delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pod okolicznościową tablicą.

Tekst: Monika Słomianowska
Zdjęcie: Artur Waśko