NOCNY RAJD HARCERZY z KLVC

Galeria zdjęć: GALERIA

Z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości, klasa Vc wraz z wychowawczynią panią Beatą Latymowicz wzięła udział w IV Listopadowym Nocnym Rajdzie, który odbył się 10 listopada 2012 r . Impreza, którą zorganizował zamojski Hufiec ZHP, miała na celu uczczenie 94-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 70-tą rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleń Zamojszczyzny.

O godz. 21.45 spotkaliśmy się przed Ratuszem na Rynku Wielkim, a następnie rozpoczęliśmy wędrówkę wraz z panią przewodnik, która opowiadała nam o historii zabytków. Najpierw odwiedziliśmy pomnik Jana Zamoyskiego na koniu, znajdujący się na ul. Akademickiej, przed Pałacem Zamoyskich. Następnie przeszliśmy przez Park Miejski, który po odrestaurowaniu wygląda bardzo pięknie, również nocą. W parku widoczne są fragmenty dawnych fortyfikacji oraz Stara Brama Lubelska z 1588 roku.

Dalsza część trasy prowadziła poprzez zrewitalizowane obiekty Zamościa – Nadszaniec i kolejne Bastiony. Twierdza Zamość oparła się wielu oblężeniom i przetrwała wiele burzliwych wydarzeń w swojej historii.

Naszej wędrówce towarzyszyli członkowie Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, oświetlając nam drogę pochodniami.

Punktem kulminacyjnym całej imprezy był uroczysty Apel Pamięci na Rynku Wielkim - 5 minut po północy. Podczas Apelu zostały złożone kwiaty na płycie upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny. Harcerze przekazali Ogień Niepodległości Przewodniczącemu Rady Miasta Zamość.

Po podsumowaniu rajdu i wręczeniu pamiątkowych dyplomów, zjedliśmy żołnierską grochówkę, kończąc tym samym udaną imprezę.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Pupiec - Vc