3 Maja - obchody w naszej szkole

Galeria zdjęć: GALERIA

„Witaj, Majowa Jutrzenko! Świeć naszej polskiej krainie!
Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie!”

29 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, najważniejszego dla naszej Ojczyzny dokumentu, który określał podstawy ustroju państwa oraz prawa i obowiązki wszystkich jego obywateli. Polska była pierwszym krajem w Europie, a drugim na świecie - po Stanach Zjednoczonych- który uchwalił konstytucję. Obradujący w Warszawie posłowie Sejmu Wielkiego, przy olbrzymiej pomocy patriotów polskich z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim ogłosił nowe prawa dla Polaków.

Uroczystą akademię, w obecności Pocztu Sztandarowego oraz całej społeczności szkolnej– wystawili uczniowie z klasy IV b, pracujący pod kierunkiem wychowawczyni Edyty Gomułki Oprawę muzyczną przygotował pan Krzysztof Nowak. Okolicznościową scenografię przygotowali: p. Alina Czyżyk oraz p. Aleksander Pańczyk.

Scenariusz uroczystości przybliżył atmosferę tych dni, kiedy uchwalano Konstytucję Trzeciomajową; dni pełnych entuzjazmu i nadziei na uratowanie ginącej, ukochanej Ojczyzny rozszarpywanej po kawałku przez sąsiadów.

Przypomniano, jak podniosłe to były chwile, gdy Król Polski – Stanisław August Poniatowski – składał przysięgę narodowi, a Marszałek Sejmu, przy wtórze werbli, odczytywał Uchwały Konstytucji mówiące o jedności, równości i braterstwie wszystkich obywateli. Na koniec uroczystości piękną piosenkę o Ojczyźnie zaśpiewała uczennica klasy Vb Izabela Herbin.

Tekst: Edyta Gomułka

------------------------------------

Dnia 29 kwietnia 2016r w naszej szkole odbyła się akademia łącząca dwie uroczystości: 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy IIB wych. Joanna Libiszewska oraz klasy IIC wych. Joanna Wcisło. Dekorację wykonali pani Alina Czyżyk i pan Aleksander Pańczyk.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkolnego oraz odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie starali się przybliżyć historię powstania konstytucji, a także zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze dla każdego Polaka. Oprócz piosenek patriotycznych, mogliśmy posłuchać wierszy opisujących ten wspaniały okres w dziejach polskiego narodu, dumy Polaków, miłości do Ojczyzny, ale i walki o lepszą przyszłość dla następnych pokoleń. Uczeń Filip Krukar swoją interpretacją wiersza pt. „Trzeci Maja”, a szczególnie słowami:
Niechaj żyją wszystkie stany,
byle razem, ramię w ramię
a wszystko zło się przełamie.
Zapamiętajże narodzie:
„W waśni zguba, siła w zgodzie”

wywołał wśród zgromadzonych głębokie przeżycie, starał się, by to jego wystąpienie było dla nas wszystkich chwilą refleksji, ciekawą lekcją historii oraz przykładem współcześnie rozumianego patriotyzmu.

Na zakończenie dyrektor szkoły Artur Waśko zaprosił uczniów i rodziców licznie przybyłych do udziału w miejskich uroczystościach na Rynku Wielkim 2 i 3 maja.

Tekst: Joanna Libiszewska
Zdjęcia: Tadeusz Banaszkiewicz