„HAZARD? Nie, dziękuję”

W dniu 15 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne w których uczestniczyły klasy: 7B, 7C, 7D, 8A, 8C prowadzone były przez funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej Delegatura w Lublinie p. Podkomisarza Piotra Miłosza oraz p. Młodszą Rachmistrz Ewelinę Legeżyńską.

Celem akcji „Hazard? Nie, dziękuję” jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

Uczniowie dowiedzieli się m.in.:
- Co to są gry hazardowe i kto może w nich uczestniczyć;
- Czym jest nielegalny hazard;
- Jakie zagrożenia wiążą się z hazardem;
- Czym jest uzależnienie od hazardu i jak się przed nim chronić;
- Gdzie można uzyskać pomoc w zakresie uzależnienia od hazardu;

Jakie są konsekwencje nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Szkolenie podniosło świadomość młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu i jego negatywnym wpływie na człowieka.

W przyszłości planowane są kolejne spotkania z młodzieżą oraz rodzicami.

Tekst i zdjęcia Sebastian Plewa